For Kidi
emolienty dla niemowląt

Czym są emolienty dla niemowląt?

Produkty emolientowe są na tyle bezpieczne, że można je stosować już w pierwszym dniu narodzin dziecka. Po urodzeniu skóra dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Potrzeba kilku lat, aby osiągnąć taką samą dojrzałość jak skóra osoby dorosłej. Tak więc będzie szczególnie wrażliwa na czynniki wyzwalające egzemę, takie jak: ostre mydła, gorąca woda i stres (na przykład przy ząbkowaniu).

Jakie są korzyści ze stosowania emolientów na egzemę u niemowląt?

Kosmetyki to bardzo ważny element wyprawki dla noworodka, a ich wybór często jest przedmiotem gorących dyskusji na forach parentingowych. Większość obecnych i przyszłych rodziców zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie dostępne na rynku preparaty do mycia czy pielęgnacji są odpowiednie dla niemowląt. Produktów dla dzieci jest jednak mnóstwo, dlatego warto znać kryteria, jakie muszą spełniać kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji noworodka już od pierwszego dnia życia. Emolienty dla niemowląt są bardzo ważną częścią wyprawki dla dziecka (można je kupić m.in. w tym sklepie) m.in dlatego, że:

  • pH skóry (miara kwasowości lub zasadowości) będzie oscylować wokół 7 (neutralne). Oznacza to, że nie może chronić się przed alergenami, takimi jak skóra dorosłego człowieka (która zwykle jest bardziej kwaśna przy pH 5).
  • Warstwa rogowa naskórka (najbardziej zewnętrzna warstwa skóry) jest bardziej delikatna i podatna na uszkodzenia.
  • Skóra właściwa (środkowa warstwa skóry między warstwą podskórną a naskórkiem) jest trzy razy cieńsza niż u osoby dorosłej.

Wszystko to razem wzięte oznacza, że skóra dziecka wymaga dodatkowej pielęgnacji, aby była zdrowa i prawidłowo funkcjonowała. Oznacza to również, że trzeba zachować szczególną ostrożność przy wyborze formuły emolientu dla niemowląt, aby mieć pewność się, że produkt nie zawiera składników, które podrażnią delikatną skórę dziecka.

Jak leczy się egzemę u dzieci? Czy emolienty sobie poradzą?

Słowo „emolient” oznacza po prostu „środek nawilżający” . Jeśli dziecko ma łagodną egzemę lub jest pomiędzy nawrotami, lekarz rodzinny może zaproponować zmiękczający balsam, krem, maść lub żel do mycia ciała, aby zapobiec wysychaniu skóry. W tym przypadku należy używać emolientów kilka razy dziennie, nawet jeśli na skórze dziecka nie ma wyprysków . Używanie emolientu bezpośrednio po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna, również pomaga zatrzymać wilgoć w skórze.

Być może trzeba będzie wypróbować kilka różnych emolientów, aby znaleźć ten, który najlepiej pasuje do dziecka. Jeśli maluch używa tego samego emolientu przez długi czas, może on stać się mniej skuteczny lub zacząć podrażniać jego skórę. Jeśli tak się stanie, warto poprosić lekarza rodzinnego, aby polecił inny produkt.
Jednym ze środków zmiękczających skórę, którego należy unikać, jeśli dziecko ma egzemę, jest wodny krem. Zawiera składniki, które mogą podrażniać skórę dziecka i powodować uczucie pieczenia lub kłucia. 

Warto stosować emolienty dla niemowląt od pierwszej kąpieli, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia skóry, które mogą być utrapieniem i powodować nieprzyjemne objawy,