For Kidi

Dlaczego warto czytać dzieciom książeczki z okienkami?

Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że czytanie rozwija. Dlatego właśnie od lat zachęca się rodziców do tego, by czytali swoim dzieciom. Specyficznym rodzajem książeczek dla najmłodszych są te z okienkami. Są one dostępne na rynku od lat, choć można zaobserwować, że ich wygląd także z czasem się zmienił i współczesne wersje wyglądają inaczej niż te sprzed trzydziestu lat. Dlaczego warto czytać maluchom?

Rozwijanie wyobraźni

Książka z okienkami (zobacz w tantis) może pomóc w rozwijaniu wyobraźni dziecka. Maluch może wyobrażać sobie, co zostanie odsłonięte i sprawdzać, czy jego przewidywania się sprawdziły. To świetny trening wyobraźni, na który może pozwolić sobie każdy. Takie książeczki mogą też pobudzić kreatywność dorosłych, bo czasami odpowiedzi ukryte w okienku mogą być zaskakujące. Każde kolejne czytanie książeczki może odkrywać kolejne tajemnice i zachęcać do wymyślania zupełnie innych odpowiedzi. To naturalne, że patrząc na jeden rysunek, za każdym razem można zobaczyć na nim coś innego. Niektórzy autorzy książeczek wykorzystują to zjawisko, by jeszcze skuteczniej rozwijać wyobraźnię malucha i zachęcać go do coraz odważniejszego używania fantazji.

Więcej emocji

Książki z okienkami często dostarczają więcej emocji niż zwykłe historyjki. Wynika to z prostego faktu – te książeczki mają w sobie pewną tajemnicę, którą czytelnik musi odgadnąć. Każda taka zgadywanka to dodatkowe emocje, które zachęcają do kontynuowania lektury i równocześnie dostarczają organizmowi endorfin. Takie książeczki są:
– zabawne,
– zaskakujące,
– wymagające skupienia,
– oryginalne,
– rozwijające.

Powód, by spędzić czas razem

Czytanie książki to okazja do tego, by spędzić trochę wartościowego czasu razem z opiekunem. To szansa na to, by w dniu pełnym pośpiechu zatrzymać się i choć przez chwilę pobawić się z maluchem bez używania telefonu lub telewizora. Książeczki dostarczą rozrywki całej rodzinie, więc nie trzeba przejmować się tym, że któryś z jej członków będzie się nudził podczas wspólnego czytania.