For Kidi

Długopisy ścieralne – do czego służą?

Każdy rodzic, który chce, żeby chodzenie do szkoły sprawiało dzieciom radość, powinien zadbać o to, aby miały one dobrze wyposażone piórniki. Bez wątpienia różnego rodzaju akcesoria pozwolą na usprawnienie nauki oraz zagwarantują zadowolenie dziecka. Jednym z ciekawszych akcesoriów dla pociechy mogą być długopisy ścieralne. Co warto wiedzieć na ich temat?

Hip w polskich szkołach

Chociaż mogłoby się wydawać, że długopisy ścieralne to nic nowego, to w polskich szkołach cieszą się one ogromną popularnością dopiero od kilku lat. W rzeczywistości dla wielu dzieci jest to obowiązkowy element wyposażenia każdego piórnika. Kupienie tego rodzaju długopisu dla dziecka wiąże się co najmniej z kilkoma korzyściami. Z jakimi?

Przede wszystkim długopisy ścieralne pozwalają dziecku na zachowanie czystego i schludnego zeszytu. Może być to problematyczne w przypadku, gdy dziecko używa zwykłego długopisu. W takiej sytuacji wymazanie błędów, czy też różnego rodzaju zapisków na boku kartki nie będzie możliwe. Dodatkową zaletą wymazywalnych długopisów jest ogromna radość związana z zabawą z tuszem.

Dlaczego długopisy zmazywalne działają?

W rzeczywistości nazwa długopisy ścieralne jest bardzo mylna. Tusz, który zostaje nałożony na kartkę, wnika głęboko w jej strukturę i nie może być usunięty w warunkach szkolnych. W praktyce oznacza to, że tusz z długopisu ścieralnego nie znika. Dlaczego więc przestaje być widoczny?

Jest to związane z procesem chemicznym, który zachodzi w momencie pocierania gumką o tusz. W wyniku wysokiej temperatury tzw. aktywator koloru oddziela się od pigmentu znajdującego się w tuszu. W rezultacie tego procesu traci on swoją barwę i przestaje być widoczny. Co jeszcze warto wiedzieć?

Należy też zwrócić uwagę, że proces ten może zostać odwrócony. W tym celu konieczne jest umieszczenie kartki papieru w temperaturze – 10 stopni Celsjusza. W wyniku takiego działania aktywator koloru ponownie połączy się z pigmentem, a tusz odzyska swoją oryginalną barwę. Niekiedy konieczna będzie jeszcze niższa temperatura.