For Kidi
niemowlak na kocyku

Kocyk merino – jaki kocyk dla noworodka wybrać?

Przygotowywanie wyprawki dla noworodka w przypadku pierwszego dziecka może przyprawić świeżo upieczonych rodziców o zawrót głowy. Jak nietrudno zauważyć oprócz niezbędnych i przydatnych produktów rozwinięty wokół narodzin maluszków biznes zachęca do zaopatrzenia się wiele kompletnie zbytecznych elementów wyprawki. W ten sposób nagle w wyprawce znajdujemy pięć różnych kocyków, z których i tak używany będzie tylko jeden lub dwa. Jaki kocyk dla noworodka będzie naprawdę przydatny?

Trwałość i dobrej jakości materiał – kocyk z wełny merino lub bawełniany

Chcąc wybrać kocyk, który posłuży dziecku dłużej, będzie posiadał odpowiednie właściwości termoizolacyjne, a zarazem pozwoli skórze dziecka oddychać należy stawiać na naturalne materiały takie jak: wełna, bawełna czy też muślin. Najlepiej zrezygnować z kocyków posiadających w swym składzie syntetyczne materiały, które nie będą przyjazne dla skóry niemowlaka. W zależności od tego czy dziecko urodzi się w zimniejszej lub cieplejszej porze roku dobierz odpowiednią grubość materiału. Kocyk merino tego typu będzie nadawał się do przykrywania dziecka przez większą część roku, gdyż pozwala on na utrzymanie optymalnej temperatury ciała maluszka. Na najcieplejsze miesiące przyda się kocyk muślinowy, którego luźny splot zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza.

Jaki rozmiar kocyka dla noworodka będzie optymalny?

Aby móc swobodnie zawinąć maluszka w kocyk, ale też przykryć go w wózku lub foteliku samochodowym najlepiej jest zaopatrzyć się w model o wymiarach 75 cm x 100 cm lub nawet nieco większy. Mniejsze kocyki będą przydatne jedynie przez krótki okres czasu. Nie warto też wybierać zbyt dużych modeli, które za sprawą swych rozmiarów będą nieporęczne.

Istotne kwestie dotyczące przykrywania dziecka

Warto wiedzieć, że przykrywanie niemowlaków podczas nocnego snu jest związane z ryzykiem uduszenia, dlatego kocyki najlepiej sprawdzą się do okrywania maluszka kiedy znajduje się on w zasięgu naszego wzroku – na przykład w wózku lub foteliku samochodowym. Aby zapewnić dziecku przepływ powietrza wybierajmy kocyki z oddychającego materiału takie jak koc merino lub muślinowy.