For Kidi
Mikołajek seria dla dzieci

Mikołajek wśród swoich przyjaciół

Mikołajek z opowiadań Goscinnego i ilustratora Sempe’go nie byłby tak ciekawą postacią, gdyby nie paczka otaczających go kolegów. Jedna z zalet i wielka siła opowieści o niepospolitym chłopcu to niewątpliwie jego przyjacielska i czasem burzliwa relacja z przyjaciółmi.

Nie tylko chłopcy

Postać Mikołajka – małego chłopca, który ma fantastyczne pomysły i równie ciekawe przygody, została wykreowana w „naturalnym” środowisku – paczki szkolnych przyjaciół i kolegów. Rzeczony chłopczyk obraca się wśród grupy chłopaków, z racji systemu szkolnego, który w czasach pisania opowiadań obowiązywał we Francji. To czasy, gdy powszechne było tworzenie klas złożonych z chłopców lub dziewcząt, czasy koedukacji przyszły znacznie później. Mimo to, także i Mikołajek (sprawdź całą serię) wraz ze swymi kolegami spotyka się z dziewczynkami, a te spotkania mają często zabawny i niesamowity przebieg. Do najbardziej charakterystycznych kolegów głównego bohatera należą:

– Gotfryd z bogatym tatą
– Ananiasz, czyli szkolny prymus lub po prostu kujon
– Euzebiusz, który lubi bijatyki
– Rufus, którego tato jest policjantem
– Alcest, który najbardziej lubi jeść
– Kleofas, bez którego jest o wiele mniej wesoło, ale nie lubi się uczyć i jest ostatni w klasie

Wielu czytelników śledzi kolejne tomy „Mikołajka” także przez wzgląd na swoich ulubionych drugoplanowych bohaterów.

Typy i charaktery przyjaciół Mikołajka

Autor doskonale wpisał się w tok myślenia bohaterów, którzy przeżywają swoje dziecięce przygody i radzą sobie z problemami swego wieku. Jednak dodatkowo zawarł w kreacji małych chłopców ich cechy szczególne, charakterystyczne, które stanowią o ich wyrazistości. Nie oznacza to oczywiście, że Alcest tylko i wyłącznie koncentruje się na jedzeniu i okolicach, a Euzebiusz „puszcza fangi w nos”. Skądże! Te opowiadania żyją, a wszyscy chłopcy mierzą się z podobnymi wyzwaniami życia szkolnego i podwórkowego. Jednak zachowanie Mikołajka i jego przyjaciół wskazuje na ich typowe zachowania i sposoby dojścia do celu. Czy to jest realistyczne? Jak najbardziej tak – co więcej, to mistrzowskie posunięcie dodaje historyjkom wiele humoru.