For Kidi

Na co zwrócić uwagę, wybierając czapeczkę dla noworodka?

Odpowiednio dopasowana czapeczka dla noworodka to jeden z najważniejszych elementów wyprawki dla dziecka. Właściwy dobór tego elementu ubioru może ochronić pociechę przed zmarznięciem lub przegrzaniem. Poszukując czapki, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Ważne jest to, aby materiał był przewiewny, a sposób uszycia nie powodował odgnieceń na skórze dziecka. Konieczne jest również dopasowanie rozmiaru i dobór odpowiedniego modelu do warunków pogodowych. Jak wybrać odpowiednią czapkę?

Materiał wykonania i dopasowanie do temperatury

Poszukując odpowiedniej czapeczki dla noworodka należy upewnić się, że materiał, z którego została wykonana jest miękki i miły w dotyku. Warto również sprawdzić, czy produkt posiada certyfikat gwarantujący bezpieczeństwo jego kontaktu z wrażliwą skórą niemowlęcia. Zaleca się wybieranie ubranek z tkanin naturalnego pochodzenia. Do szczególnie polecanych należą modele bawełniane i wykonane z włókien bambusowych. Te drugie mogą posiadać również właściwości hipoalergiczne.

Czapeczka dla noworodka (https://mrbobas.pl/czapeczki) musi chronić dziecko przed zmarznięciem, jednak nie powinna również powodować przegrzania. W pomieszczeniach i przy wysokich temperaturach na zewnątrz zaleca się zakładać maluchom jednowarstwowe czapki z lekkich, przewiewnych materiałów. Modele z grubej bawełny oraz produkty dwuwarstwowe sprawdzą się w okresie zimowym. Czapki z polaru mogą być odpowiednie podczas wyjątkowo mroźnych dni.

Wybór rozmiaru i sposób uszycia

W przypadku czapek dla noworodków, rozmiar posiada szczególne znaczenie. Bardzo ważne jest bowiem to, aby nie uciskały one delikatnej główki dziecka. Odpowiednimi dla większości dzieci mogą okazać się egzemplarze w rozmiarach 36-38 cm. Kupując czapkę przed urodzeniem się pociechy, wybór wielkości warto skonsultować z lekarzem podczas badania USG. Odpowiednimi dla wcześniaków często okazują się modele o wielkości 34 lub 35 cm. Warto pamiętać o tym, że w pierwszych tygodniach życia obwód główki dziecka będzie się szybko zmieniał. Dobrym rozwiązaniem może więc być zakup kilku czapek, które z pewnością w końcu się przydadzą.

Czapka dla dziecka musi być starannie wykonana. Nie mogą pojawiać się tutaj odstające szwy ani żadne elementy mogące wywoływać podrażnienia lub odgniecenia. Odpowiednimi dla noworodków są modele nakładane i wiązane pod szyją. Kupując czapkę na chłodniejszy czas, warto wybrać egzemplarz z nausznikami.

Odpowiednio dopasowana czapeczka zapewni dziecku komfort i bezpieczeństwo. Należy pamiętać o tym, aby wszystkie ubranka były dopasowane do zapotrzebowania i warunków pogodowych.