For Kidi

Szum, który pomaga dziecku zasnąć

Nie od dziś wiadomo, że niektóre dźwięki wpływają na samopoczucie, mogą wprawiać w poczucie odprężenia lub wręcz przeciwnie — rozdrażniać. Biały szum to specjalny rodzaj dźwięku, który pomaga się zrelaksować, ale też ułatwia zasypianie. Ten odgłos kojarzy się z pracą wielu urządzeń domowych, np. suszarki do włosów lub odkurzacza, a także z szumem morza, lub z deszczem spadającym na liście i na parapet. Uspokajające właściwości dźwięku zostały wykorzystane przez producentów zabawek dla niemowlaków, a przytulanki szybko stały się sprzymierzeńcem rodziców na całym świecie.

Czym jest biały szum?

Z punktu widzenia fizyki, szum jest to fala akustyczna o określonej częstotliwości, dla ucha ludzkiego jest to dźwięk dość jednostajny o równomiernym natężeniu. Prawdopodobnie ta cecha białego szumu odpowiada za jego wyciszające właściwości. Na jednostajny dźwięk szczególnie reagują niemowlaki. Związane jest to z podobieństwem szumu do odgłosów, które dziecko odbierało w brzuch matki, czyli dźwięku przepływającej krwi pępowinowej oraz wód płodowych. Szumiące odgłosy wydają również popularne urządzenia znajdujące się w domach, ale również silniki pojazdów. W naturze także występuje kojący szum — są to fale wzburzonego morza oraz krople deszczu spadające na ziemię.

Jakie właściwości ma biały szum?

Niektórzy rodzice doskonale zdają sobie sprawę z wyjątkowego działania białego szumu i często stosują ten rodzaj dźwięku, aby uspokoić swoją pociechę i ułatwić jej zasypianie oraz zapewnić spokojną noc. W tym celu włącza się specjalne ścieżki dźwiękowe — może być to nagrana praca suszarki, odkurzacza lub dźwięk morskich fal. Wielogodzinne nagrania pomagają zasnąć nie tylko dzieciom, ale chętnie sięgają po nie dorośli, którzy borykają się z trudnościami z zasypianiem.

Niektóre badania wskazują, że biały szum wpływa pozytywnie na wyciszenie się nadpobudliwych dzieci. Jednostajne i przyjemne dla ucha dźwięki pomagają się skoncentrować, co wykorzystywane jest w trakcie terapii dzieci i dorosłych. Szum pozwala skupić się na danej czynności i maskuje inne, rozpraszające bodźce dźwiękowe.

Usypianie dzieci za pomocą białego szumu

Wielu rodziców korzysta z właściwości białego szumu podczas usypiania niemowlaków. Kiedyś włączano odkurzacz lub suszarkę do włosów, dzisiaj są lepsze i bezpieczniejsze metody, aby szum uspokoił dziecko i pomógł mu zasnąć. Rodzice mają do wyboru piękne maskotki dla niemowlaków, które nie tylko są świetną przytulanką, ale po włączeniu generują jednostajny i przyjemny dźwięk. Zabawki umieszcza się w bezpiecznym miejscu, w pewnej odległości od łóżeczka lub kołyski dziecka. Pozwala to uzyskać biały szum o odpowiedniej głośności, która nie będzie drażnić maluszka. Misie odtwarzające kojący szum, są też piękną dekoracją pokoju dziecka i mogą być wyjątkowym prezentem z okazji przyjścia na świat malucha

Drugą metodą jest korzystanie z wielogodzinnych nagrań. Tutaj również należy zadbać o optymalne oddalenie źródła dźwięku od uszów dziecka. Biały szum z nagrań audio pomaga zasnąć również rodzicom. Przyjemny dźwięk, który uspokaja, może pochodzić też z działającego w oddali wentylatora albo z oczyszczacza powietrza.